logo_k168.png

Związek Kynologiczny

Oddział w Przemyślu

38.jpg

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 
Rasy psów


10 Grupa Drukuj

Charty.

Są to psy myśliwskie, które charakteryzuje specyficzny sposób polowania. Jest to jedyna grupa psów, która w pracy posługuje się wzrokiem, a nie węchem. Chart ściga więc tylko te ofiary, które ma w zasięgu wzroku. Charty są bardzo dobrymi biegaczami, w czym pomaga im charakterystyczna, aerodynamiczna budowa ciała. Obecnie polowania z chartami są zabronione, pojawił się jednak sport - wyścigi chartów, w których zwierzęta gonią sztucznego zająca. Do ras chartów zalicza się między innymi Charta Polskiego, który w czasach przedwojennych zamieszkiwał dworki polskiej szlachty, szczególnie we wschodniej części kraju, charta rosyjskiego - borzoja, którego charakteryzuje przepiękna szata, charta angielskiego - greyhounda, charta irlandzkiego nazywanego wilczarzem (najwyższy pies), charty afrykańskie np. Saluki, Azawakh, Afgański (o pięknej, długiej sierści) i maleńkiego charcika włoskiego.

Więcej…
 
9 Grupa Drukuj

Psy ozdobne i do towarzystwa.

 Jest to bardzo liczna grupa, obejmuje rasy z całego świata, które łączy miły charakter, niezwykła uroda i fakt, że trzyma się je w domu. W grupie tej znajdują się między innymi pudle, pekińczyki, chichuachua, mops, maltańczyk, shih-tzu.

Więcej…
 
8 Grupa Drukuj

Aportery, płochacze i psy dowodne.

Psy tej grupy zajmują się przede wszystkim aportowaniem zdobyczy. Doskonale tropią ustrzelone zwierzę np. ptaka i na rozkaz przynoszą je panu. W tej grupie znajdują się retrievery. Spaniele natomiast tropią zwierzynę, a następnie wypłaszają ją tak, aby myśliwy mógł oddać strzał. Na terenach podmokłych tropią psy wodne np. Irlandzki Spaniel Wodny czy Wachtelhund.

Więcej…
 
7 Grupa Drukuj

Wyżły.

 W średniowieczu zwane "ptasznikami" potem "legawcami",a wszystko dlatego, że służyły myśliwym do wyszukiwania ptactwa, o którego znalezieniu informowały rozpłaszczając się na ziemi. Z czasem układano je także do wystawiania zwierzyny, co polega na zatrzymaniu się z uniesioną przednią łapą po jej zwietrzeniu. Obecnie wyżły dzielimy na kontynentalne i pochodzące z Wysp Brytyjskich, czyli pointery i setery. Wszystkie lagawce to psy eleganckie, wrażliwe i do tej pory używane chętnie przez myśliwych jako psy do polowania, co nie zmienia faktu, że z równie pozytywnym efektem służą jako psy do towarzystwa. Każdy, kto decyduje się na psa z tej grupy, musi jednak pamiętać, że potrzebuje on dużo ruchu i zabawy, i nigdy nie będzie dobrym stróżem.

Więcej…
 
6 Grupa Drukuj

Psy gończe i rasy pokrewne.

Wspólną cecha psów gończych i posokowców jest sposób w jaki tropią zwierzynę, osaczają ją aby uniemożliwić ucieczkę i zapewnić myśliwemu możliwość upolowania. Niektóre z ras psów gończych mają za zadanie zatrzymanie zwierzyny, inne szczególnie pracujące w sforze osaczają zwierzę i napędzają w kierunku myśliwego. Posokowce tropią ranną zwierzynę, potrafią odnaleźć zwierze nawet po 24 godzinach. W tej grupie znajduje się między innymi gończy polski, ogar polski, beagle i oczywiście blood hound czyli pies św. Huberta.

Więcej…
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2
Joomla Templates from JoomlaShack