Copyright 2024 - ZKWP Oddział Przemyśl

1 Grupa - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła.

Są to np. Bearded Collie, Border Collie, Bouvier Des Flandres, Owczarki Belgijskie, Briard, Owczarek Niemiecki, Owczarek Szkocki, Szetlandzki, Polski Owczarek Nizinny (PON) i Owczarek Podhalański.Wszystkie te psy spełniały i spełniają swoje zadania pomagając człowiekowi w pilnowaniu i zaganianiu stad, przede wszystkim owiec oraz pilnowaniu domostwa. Na uwagę zasługuje Owczarek Niemiecki, który poprzez lata hodowli i selekcji stał się bez wątpienia najbardziej wszechstronnym psem użytkowym. Służy jako pies obrończy, pies przewodnik niewidomych, pies stróżujący, wyszukuje materiały wybuchowe, narkotyki, ratuje ludzi zasypanych pod lawinami, znajduje uszkodzenia np. instalacji gazowej.

Czytaj więcej...

2 Grupa - Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy.

Pinczery i sznaucery to rasy niemieckie, takie jak doberman czy sznaucer olbrzym (nazywany też brodaczem monachijskim), rasy wykorzystywane głównie do obrony. Molosy to między innymi bernardyny, bulldogi angielskie, bullmastiffy, a więc psy należące do bardzo starych ras, układanych do walk i obrony, choć jest tu też stosunkowo młody bokser. Poprzez pokrewieństwo ze sznaucerem olbrzymim, znalazł się tu również czarny terier rosyjski. Szwajcarskie Psy Pasterskie to rasy używane do obrony i stróżowania.

Czytaj więcej...

3 Grupa - Teriery.

Można ogólnie powiedzieć, że teriery to psy myśliwskie. Pierwotnie używane były do polowań na lisy i borsuki. Niemal wszystkie pochodzą z Wysp Brytyjskich. Grupę tę dzieli się obecnie na cztery sekcje:Teriery wysokonożne takie jak np. Foksteriery, Teriery Walijskie, Irlandzkie, Airedale Terriery. Były to zawsze rasy typowo myśliwskie. Z wyjątkiem Airedale Terriera, którego używa się także do obrony, są to psy średniej wielkości. Sekcja druga to teriery krótkonożne np. terier szkocki, west highland white terrier, cairn terrier, skye terrier. Sa to również rasy myśliwskie i norowce, choć większość stała się psami do towarzystwa. Sekcja trzecia to toy teriery: Yorkshire Terrier, Silky Terrier i Toy Terrier. Silky Terier pochodzi z Australii i jest oczywiście bliskim krewnym Yorkshire Teriera, który ze względu na swoją urodę i piękny włos cieszy się popularnością w wielu krajach. Ostatnia, czwarta sekcja, to teriery typu bull: Bull Teriery, Stafffordshire Bull Terrier i American Staffordshire Terrier. Są to rasy wyhodowane do bardzo popularnych w Wielkiej Brytanii w XIX wieku walk psów oraz innych krwawych sportów. Cechuje je wielka siła, zaciętość, odporność na ból, a także imponujący i oryginalny wygląd.

Czytaj więcej...

4 Grupa - Jamniki.

Rasy niemieckie. Występują w trzech odmianach okrywy włosowej: gładkowłose, szorstkowłose, długowłose oraz w trzech "rozmiarach" - standard, króliczy i karłowaty. Są to psy myśliwskie pochodzące z Niemiec, typowe norowce, o krótkich kończynach i długich tułowiach.

Czytaj więcej...

5 Grupa - Szpice i psy w typie pierwotnym.

Jest to bardzo różnorodna grupa. Obejmuje psy północy np. Siberian Husky, szpice niemieckie np. Pomeranian, szpice azjatyckie np. Akita Inu, a nawet afrykańskie np. Basenji. Są to rasy wykorzystywane jako psy pociągowe, do pomocy przy polowaniach, stróżujące i do towarzystwa.

Czytaj więcej...

6 Grupa - Psy gończe i rasy pokrewne.

Wspólną cecha psów gończych i posokowców jest sposób w jaki tropią zwierzynę, osaczają ją aby uniemożliwić ucieczkę i zapewnić myśliwemu możliwość upolowania. Niektóre z ras psów gończych mają za zadanie zatrzymanie zwierzyny, inne szczególnie pracujące w sforze osaczają zwierzę i napędzają w kierunku myśliwego. Posokowce tropią ranną zwierzynę, potrafią odnaleźć zwierze nawet po 24 godzinach. W tej grupie znajduje się między innymi gończy polski, ogar polski, beagle i oczywiście blood hound czyli pies św. Huberta.

Czytaj więcej...

7 Grupa - Wyżły.

 W średniowieczu zwane "ptasznikami" potem "legawcami",a wszystko dlatego, że służyły myśliwym do wyszukiwania ptactwa, o którego znalezieniu informowały rozpłaszczając się na ziemi. Z czasem układano je także do wystawiania zwierzyny, co polega na zatrzymaniu się z uniesioną przednią łapą po jej zwietrzeniu. Obecnie wyżły dzielimy na kontynentalne i pochodzące z Wysp Brytyjskich, czyli pointery i setery. Wszystkie lagawce to psy eleganckie, wrażliwe i do tej pory używane chętnie przez myśliwych jako psy do polowania, co nie zmienia faktu, że z równie pozytywnym efektem służą jako psy do towarzystwa. Każdy, kto decyduje się na psa z tej grupy, musi jednak pamiętać, że potrzebuje on dużo ruchu i zabawy, i nigdy nie będzie dobrym stróżem.

Czytaj więcej...

8 Grupa - Aportery, płochacze i psy dowodne.

Psy tej grupy zajmują się przede wszystkim aportowaniem zdobyczy. Doskonale tropią ustrzelone zwierzę np. ptaka i na rozkaz przynoszą je panu. W tej grupie znajdują się retrievery. Spaniele natomiast tropią zwierzynę, a następnie wypłaszają ją tak, aby myśliwy mógł oddać strzał. Na terenach podmokłych tropią psy wodne np. Irlandzki Spaniel Wodny czy Wachtelhund.

Czytaj więcej...

9 Grupa - Psy ozdobne i do towarzystwa.

 Jest to bardzo liczna grupa, obejmuje rasy z całego świata, które łączy miły charakter, niezwykła uroda i fakt, że trzyma się je w domu. W grupie tej znajdują się między innymi pudle, pekińczyki, chichuachua, mops, maltańczyk, shih-tzu.

Czytaj więcej...

10 Grupa - Charty.

Są to psy myśliwskie, które charakteryzuje specyficzny sposób polowania. Jest to jedyna grupa psów, która w pracy posługuje się wzrokiem, a nie węchem. Chart ściga więc tylko te ofiary, które ma w zasięgu wzroku. Charty są bardzo dobrymi biegaczami, w czym pomaga im charakterystyczna, aerodynamiczna budowa ciała. Obecnie polowania z chartami są zabronione, pojawił się jednak sport - wyścigi chartów, w których zwierzęta gonią sztucznego zająca. Do ras chartów zalicza się między innymi Charta Polskiego, który w czasach przedwojennych zamieszkiwał dworki polskiej szlachty, szczególnie we wschodniej części kraju, charta rosyjskiego - borzoja, którego charakteryzuje przepiękna szata, charta angielskiego - greyhounda, charta irlandzkiego nazywanego wilczarzem (najwyższy pies), charty afrykańskie np. Saluki, Azawakh, Afgański (o pięknej, długiej sierści) i maleńkiego charcika włoskiego.

Czytaj więcej...

f t g m

mt_ignore:
Prezes tel. kom. 604 412 976

e-mail admin kurasz36@poczta.onet.pl

 

Związek Kynologiczny w Polsce
- Oddział w Przemyślu  
37-700 Przemyśl,
ul. Lwowska 7a

telefon/fax  166 788 582
e-mail: zkwpoprzemysl@op.pl

godziny pracy: wtorek 16:00-19:00
Numer konta bankowego:

74 1500 1634 1216 3005 1386 0000